Aktualności

Dwaj kierowcy nie stosowali się do nowych przepisów. Stracili prawa jazdy

Data publikacji 10.03.2026

3 marca weszły w życie istotne zmiany w zakresie nadzoru nad prędkością. Ich główny cel to poprawa bezpieczeństwa drogowego i skuteczniejsze przeciwdziałanie najgroźniejszym sytuacjom na drogach. Nowe regulacje pozwalają zatrzymać prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h również poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych. W pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów policjanci ruchu drogowego zamojskiej komendy zatrzymali dwa prawa jazdy kierującym, którzy zlekceważyli obowiązujące prawo drogowe.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu zatrzymali prawa jazdy kierowcom, którzy nie stosowali się do nowych przepisów.

W piątek 6 marca kilka minut przed godziną 8 na terenie gminy Miączyn funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Kia. Kierujący, 20-letni mieszkaniec gminy Grabowiec, na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 57 km/h.

Tego samego dnia w tej samej miejscowości tylko godzinę później policjanci zmierzyli prędkość kierującego volkswagenem. I w tym przypadku okazało się, że kierujący lekceważy obowiązujące przepisy. 29-letni mieszkaniec gminy Miączyn przekroczył prędkość o 57 km/h.

Za popełnione wykroczenia, kierujący zostali ukarani mandatami w wysokości 1500 złotych każdy i 13 punktami karnymi. Stracili też prawo jazdy na trzy miesiące.

W piątek w godzinach rannych policjanci zamojskiego ruchu drogowego prowadzili także kontrole prędkości w obszarze zabudowanym w gminie Skierbieszów. Zauważyli tam kierującego volvo, który znacznie przekroczył limit prędkości. Miernik wykazał, że 38-latek z Chełma jechał 117 km/h, czyli o 67 km/h więcej niż zezwalają na to przepisy. Kierujący stracił prawo jazdy, został też ukarany mandatem w wysokości 4000 złotych i 14 punktami karnymi. Kwota mandatu była wysoka, ponieważ 38-latek odpowiedział w warunkach recydywy drogowej.

Przypominamy, że 3 marca weszły w życie nowe przepisy, które rozszerzają możliwość zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące także w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym – na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych. Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie niebezpiecznych zachowań kierowców również na drogach pozamiejskich, gdzie nadmierna prędkość często prowadzi do bardzo poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony