Wypadł z wozu
Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zamościu otrzymał zgłoszenie, że w Nieliszu przy głównej drodze leży zakrwawiony mężczyzna. Zgłaszający nie był w stanie określić bliższych okoliczności. Na miejsce natychmiast udali się policjanci miejscowego Posterunku Policji.
Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zamościu otrzymał zgłoszenie, że w Nieliszu przy głównej drodze leży zakrwawiony mężczyzna. Zgłaszający nie był w stanie określić bliższych okoliczności. Na miejsce natychmiast udali się policjanci miejscowego Posterunku Policji.
Policjanci ustali, że pokrzywdzonym jest mężczyzna w wieku 53 lat, mieszkaniec gminy Nielisz. Mężczyzna ten wypadł wcześniej z wozu podczepionego do tzw. "dwókółki". Zaprzęgiem kierował sąsiad pokrzywdzonego ciągnikiem Ursus C4011. Ponadto w toku dalszych czynności ustalono, iż pokrzywdzony jest w stanie nietrzeźwości. Został zabrany przez pogotowie ratunkowe. Kierowca traktora nie zauważył, że jego kolega wypadł i dopiero przypadkowi przechodnie poinformowali odpowiednie służby. Kierujący odpowie za naruszenie przepisów dotyczących warunków przewozu osób na przyczepie.
Przypominamy:
Kodeks drogowy - Prawo o ruchu drogowym
Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
Art. 63. 1. Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem ust. 4. W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.
2. Dopuszcza się przewóz osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy, pod warunkiem że:
1) pojazd odpowiada wymaganym warunkom technicznym do przewozu osób;
2) osoby nie znajdują się między ładunkiem a kabiną kierowcy;
3) osoby przewożone są na miejscach siedzących;
4) pojazd nie przekracza prędkości 50 km/h.
3. Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz:
1) dzieci do szkół lub przedszkoli i z powrotem w przyczepie dostosowanej do przewozu osób, ciągniętej przez ciągnik rolniczy;
2) konwojentów, drużyn roboczych i osób wykonujących czynności ładunkowe w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy pod warunkiem, że:
a) liczba przewożonych osób nie przekracza 5,
b) osoby stojące trzymają się uchwytów,
c) osoby nie znajdują się pomiędzy ładunkiem a przednią ścianą przyczepy,
d) prędkość zespołu pojazdów nie przekracza 20 km/h;
3) osób w przyczepie (przyczepach) kolejki turystycznej pod warunkiem, że osoby te przewożone są wyłącznie na miejscach siedzących.