Aktualności

"Katyń ... Ocalić od zapomnienia"

Dwa Dęby Pamięci poświęcone policjantom Franciszkowi Hawrylukowi oraz Janowi Witiukowi - ofiarom Katynia posadzono przy szkołach w Zwierzyńcu i Wywłoczce. W uroczystościach udział wzięli komendanci zamojskiej jednostki policji, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz wojewódzkich i gminnych jak również pedagodzy i młodzież. Uroczystości te, to część ogólnopolskich obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dwa Dęby Pamięci poświęcone policjantom Franciszkowi Hawrylukowi oraz Janowi Witiukowi - ofiarom Katynia posadzono przy szkołach w Zwierzyńcu i Wywłoczce. W uroczystościach udział wzięli komendanci zamojskiej jednostki policji, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz wojewódzkich i gminnych jak również pedagodzy i młodzież. Uroczystości te, to część ogólnopolskich obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dzisiaj obchodzimy 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W kwietniu 1940 roku w leśnych dołach koło Katynia, Miednoje, Charkowa pochowano ponad 21 tyś. oficerów Policji, Wojska Polskiego, Straży Więziennej i Granicznej, zamordowanych na rozkaz Stalina. Dziś w rocznicę tych wydarzeń przy gimnazjum w Zwierzyńcu oraz szkole podstawowej w Wywłoczce posadzono dwa Dęby Pamięci, poświęcone miejscowym policjantom Franciszkowi Hawrylukowi oraz Janowi Witiukowi. Obydwaj byli związani ze Zwierzyńcem. Obydwaj figurują na zamojskiej liście katyńskiej.


dzisiejszej uroczystości udział wzięła córka Franciszka Hawryluka - Józefa Obszyńska, mieszkanka Zwierzyńca. Przy jej udziale posadzono przy gimnazjum w Zwierzyńcu jeden z Dębów Pamięci. Nadano mu imię Franciszek.


Franciszek Hawryluk urodzony w 1894 roku był funkcjonariuszem Policji Państwowej w Kryłowie. Na początku wojny skierowany został do walki z Niemcami, a następnie wraz z kilkoma tysiącami policjantów, aresztowany przez Sowietów i wywieziony w głąb ZSRR do obozu mieszczącego się w klasztorze Pustelnia Niła. Znajduje się on w odległości 10 km na północ od Ostaszkowa na wyspie Stołbnyj. W 1940 roku Franciszek Hawryluk wraz z innymi policjantami rozstrzelany został przez Sowietów w Kalininie (dziś Twer). Pochowano ich w Miednoje.


Drugi z dębów pamięci poświęcony pamięci Jana Witiuka posadzono przy szkole podstawowej w Wywłoczce. Nadano mu imię Jan.


Jan Witiuk, syn Tomasza i Józefy, urodził się 4 października 1893 roku. Był starszym przodownikiem Policji Państwowej. Przed wojną pracował w Zwierzyńcu. Podobnie jak Franciszek Hawryluk wywieziony został w głąb ZSRR. Tam zabito go strzałem w tył głowy.


"Katyń ... Ocalić od zapomnienia" to projekt edukacyjny skierowany między innymi do dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych, szkół, instytucji i stowarzyszeń. Celem programu jest uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej oraz zagwarantowanie im pamięci w pokoleniach polskiego narodu. Akcja polega na posadzeniu  ponad 21 tysięcy Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia jedną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Akcję „Katyń…Ocalić od zapomnienia” docenił sam Prezydent RP Lech Kaczyński obejmując ją honorowym patronatem. W obliczu jego tragicznej śmierci dzisiejsza uroczystość sadzenia Dębów Pamięci nabrała szczególnego znaczenia.


W imieniu Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Dariusza Działo, nadkom. Konrad Piziorski Komendant Miejski Policji w Zamościu odczytał list adresowany do burmistrza Zwierzyńca dziękując w nim między innymi za  wspaniałą lekcję patriotyzmu i kultywowanie tradycji i wartości narodowych. Uroczystości zakończył niezapomniany montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży szkół ze Zwierzyńca i Wywłoczki.

… Bezdrożami piaszczystymi Wołynia, Podola

wiodła polskich policjantów wojenna niedola.

Szła Komenda Wielkopolska i Komenda Śląska,

Równym krokiem i w szeregach, nie gorzej od wojska.

Policjanci z Częstochowy, z Łodzi i Warszawy

Wśród pożarów, strzałów z lasu, szlakiem brnęli krwawym.

Aż ich przyjął w swoje mury odludny Ostaszków,

Niegdyś Bogu poświęcony, teraz zbrodni zwiastun.

Tu spotkali swych kolegów z Grodna i z Zaleszczyk,

Wszystkie strony żywszej Polszy Ostaszków pomieścił.

Bielsko, Czortków i Tarnopol, Stolin, Łuck, Sosnowiec,

Tych ujęto pod Stołpcami, tych w Stanisławowie.

Gdzie są nasi stróże prawa, porządku i mienia?

Coraz gęstszy ich okrywa całun zapomnienia.

Miejsce kaźni ich nieznane, Ci tylko szczęśliwi,

Których mękę las katyński w porę mógł ożywić.

Poszli polscy policjanci na śmierć szeregami

Zatopiono ich w niesławie, rozstrzelano pamięć …

(jk)

Więcej na www.policja.zamosc.pl

Powrót na górę strony