"Katyń ... Ocalić od zapomnienia"
Dwa Dęby Pamięci poświęcone policjantom Franciszkowi Hawrylukowi oraz Janowi Witiukowi - ofiarom Katynia posadzono przy szkołach w Zwierzyńcu i Wywłoczce. W uroczystościach udział wzięli komendanci zamojskiej jednostki policji, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz wojewódzkich i gminnych jak również pedagodzy i młodzież. Uroczystości te, to część ogólnopolskich obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Dwa Dęby Pamięci poświęcone policjantom Franciszkowi Hawrylukowi oraz Janowi Witiukowi - ofiarom Katynia posadzono przy szkołach w Zwierzyńcu i Wywłoczce. W uroczystościach udział wzięli komendanci zamojskiej jednostki policji, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz wojewódzkich i gminnych jak również pedagodzy i młodzież. Uroczystości te, to część ogólnopolskich obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Dzisiaj obchodzimy 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W kwietniu 1940 roku w leśnych dołach koło Katynia, Miednoje, Charkowa pochowano ponad 21 tyś. oficerów Policji, Wojska Polskiego, Straży Więziennej i Granicznej, zamordowanych na rozkaz Stalina. Dziś w rocznicę tych wydarzeń przy gimnazjum w Zwierzyńcu oraz szkole podstawowej w Wywłoczce posadzono dwa Dęby Pamięci, poświęcone miejscowym policjantom Franciszkowi Hawrylukowi oraz Janowi Witiukowi. Obydwaj byli związani ze Zwierzyńcem. Obydwaj figurują na zamojskiej liście katyńskiej.
W dzisiejszej uroczystości udział wzięła córka Franciszka Hawryluka - Józefa Obszyńska, mieszkanka Zwierzyńca. Przy jej udziale posadzono przy gimnazjum w Zwierzyńcu jeden z Dębów Pamięci. Nadano mu imię Franciszek.
Franciszek Hawryluk urodzony w 1894 roku był funkcjonariuszem Policji Państwowej w Kryłowie. Na początku wojny skierowany został do walki z Niemcami, a następnie wraz z kilkoma tysiącami policjantów, aresztowany przez Sowietów i wywieziony w głąb ZSRR do obozu mieszczącego się w klasztorze Pustelnia Niła. Znajduje się on w odległości 10 km na północ od Ostaszkowa na wyspie Stołbnyj. W 1940 roku Franciszek Hawryluk wraz z innymi policjantami rozstrzelany został przez Sowietów w Kalininie (dziś Twer). Pochowano ich w Miednoje.
Drugi z dębów pamięci poświęcony pamięci Jana Witiuka posadzono przy szkole podstawowej w Wywłoczce. Nadano mu imię Jan.
Jan Witiuk, syn Tomasza i Józefy, urodził się 4 października 1893 roku. Był starszym przodownikiem Policji Państwowej. Przed wojną pracował w Zwierzyńcu. Podobnie jak Franciszek Hawryluk wywieziony został w głąb ZSRR. Tam zabito go strzałem w tył głowy.
"Katyń ... Ocalić od zapomnienia" to projekt edukacyjny skierowany między innymi do dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych, szkół, instytucji i stowarzyszeń. Celem programu jest uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej oraz zagwarantowanie im pamięci w pokoleniach polskiego narodu. Akcja polega na posadzeniu ponad 21 tysięcy Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia jedną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Akcję „Katyń…Ocalić od zapomnienia” docenił sam Prezydent RP Lech Kaczyński obejmując ją honorowym patronatem. W obliczu jego tragicznej śmierci dzisiejsza uroczystość sadzenia Dębów Pamięci nabrała szczególnego znaczenia.
W imieniu Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Dariusza Działo, nadkom. Konrad Piziorski Komendant Miejski Policji w Zamościu odczytał list adresowany do burmistrza Zwierzyńca dziękując w nim między innymi za wspaniałą lekcję patriotyzmu i kultywowanie tradycji i wartości narodowych. Uroczystości zakończył niezapomniany montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży szkół ze Zwierzyńca i Wywłoczki.
… Bezdrożami piaszczystymi Wołynia, Podola
wiodła polskich policjantów wojenna niedola.
Szła Komenda Wielkopolska i Komenda Śląska,
Równym krokiem i w szeregach, nie gorzej od wojska.
Policjanci z Częstochowy, z Łodzi i Warszawy
Wśród pożarów, strzałów z lasu, szlakiem brnęli krwawym.
Aż ich przyjął w swoje mury odludny Ostaszków,
Niegdyś Bogu poświęcony, teraz zbrodni zwiastun.
Tu spotkali swych kolegów z Grodna i z Zaleszczyk,
Wszystkie strony żywszej Polszy Ostaszków pomieścił.
Bielsko, Czortków i Tarnopol, Stolin, Łuck, Sosnowiec,
Tych ujęto pod Stołpcami, tych w Stanisławowie.
Gdzie są nasi stróże prawa, porządku i mienia?
Coraz gęstszy ich okrywa całun zapomnienia.
Miejsce kaźni ich nieznane, Ci tylko szczęśliwi,
Których mękę las katyński w porę mógł ożywić.
Poszli polscy policjanci na śmierć szeregami
Zatopiono ich w niesławie, rozstrzelano pamięć …
(jk)
Więcej na www.policja.zamosc.pl