Aktualności

STOP ZŁODZIEJOM ROWERÓW

Coraz więcej osób wybiera ten pojazd nie tylko na wycieczki ale także jako środek komunikacji po mieście. Wiąże się to z tym, że często pojazd musimy ?zaparkować? i pozostawić bez opieki. Może to stanowić okazję dla złodziei. Niestety Komenda Miejska Policji w Zamościu odnotowuje coraz więcej kradzieży rowerów. W okresie od czerwca 2010r. takich przypadków odnotowano już 13 a w samym lipcu 8. Najczęstszą przyczyną kradzieży jest pozostawienie roweru bez zabezpieczenia w miejscu ogólnie dostępnym: przed sklepem, bankiem, pocztą, na klatce schodowej. Rower łatwo można stracić również na ulicy lub w parku, gdzie grasują przestępcy wyspecjalizowani w napadach na cyklistów.

Coraz więcej osób wybiera ten pojazd nie tylko na wycieczki ale także jako środek komunikacji po mieście. Wiąże się to z tym, że często pojazd musimy „zaparkować” i pozostawić bez opieki. Może to stanowić okazję dla złodziei. Niestety Komenda Miejska Policji w Zamościu odnotowuje coraz więcej kradzieży rowerów. W okresie od czerwca 2010r. takich przypadków odnotowano już 13 a w samym lipcu 8. Najczęstszą przyczyną kradzieży jest pozostawienie roweru bez zabezpieczenia w miejscu ogólnie dostępnym: przed sklepem, bankiem, pocztą, na klatce schodowej. Rower łatwo można stracić również na ulicy lub w parku, gdzie grasują przestępcy wyspecjalizowani w napadach na cyklistów.

Przestępcy nie ograniczają się jedynie do kradzieży rowerów kompletnych ale także dochodzi do kradzieży elementów wyposażenia np. kół, hamulców, przerzutek, siodełek itp.


Dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić Nas przed kradzieżą roweru:

· Nie należy pozostawić niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem, pocztą, bankiem itp. – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia. Najlepiej jest przypiąć rower do stałego elementu (np. specjalne stojaki, budynek, znak drogowy, balustrada) przeznaczonym do tego celu zabezpieczeniem - solidny łańcuch, kłódka;

· Należy dopilnować, aby drzwi do piwnicy gdzie pozostawiamy rowery były dobrze zabezpieczone, należy również wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic i klatek zaopatrzonych w domofony.

· Należy zachować kartę gwarancyjną roweru a jeśli już jej nie mamy to należy spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę, kolor i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom identyfikację i odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.

· Oznakuj swój rower specjalnym numerem - Komenda Miejska Policji w Zamościu prowadzi nieodpłatnie niejawne znakowanie rowerów. Wystarczy przyprowadzić rower do siedziby KMP w Zamościu ul. Wyszyńskiego 2 – w godz. 7:30-15:30. Należy również zabrać ze sobą dokument tożsamości właściciela roweru i najlepiej kartę gwarancyjną roweru.

Policja przypomina, iż oznakowany rower łatwo sprawdzić np. kiedy policjanci zatrzymują rowerzystę, który jedzie ulicą w niedozwolonym miejscu. Sprawdzane jest wówczas jego oznakowanie. W Komendzie Policji znajduje się wykaz wszystkich rowerów
z rejestru. Policjanci sprawdzają do kogo należy rower i porównują z danymi osoby zatrzymanej. Jeśli nazwisko się nie zgadza o fakcie informowany jest zapisany w komputerze właściciel roweru oraz prowadzone są czynności sprawdzające.

· Należy zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. tajnopis - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych.

· Dobrym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie roweru przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej – niektóre z nich stosują zniżki w przypadku gdy rower jest już oznakowany przez Policję.

Należy również pamiętać o tym, że kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie
i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego. Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie rezygnacja z transakcji, albowiem mamy do czynienia z "opychaniem kradzionego (trefnego) towaru". Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on zazwyczaj karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna - sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

Każdy cyklista powinien znać i stosować zasadę, iż dobre zabezpieczenie i pilnowanie roweru jest skuteczniejsze nawet niż Policja.

W przypadku zaistnienia kradzieży należy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie najbliższą jednostkę Policji przekazując jednocześnie numery fabryczne roweru.

Szybkość powiadomienia o zdarzeniu ma istotne znaczenie dla odnalezienia utraconego mienia.

Powrót na górę strony