Aktualności

Kto rozpoznaje fałszywe administratorki

Policjanci zatrzymali trzy kobiety, które na terenie Wrocławia okradały starsze osoby podając się za pracownice administracji. Wchodziły do mieszkań pod pretekstem sprawdzenia ciśnienia wody. Podejrzane zostały zatrzymane na klatce schodowej jednego z budynków mieszkalnych, chwilę po tym jak okradły 76 ? letnią kobietę, zabierając jej ponad 1 tys. złotych. Ponieważ oszustki mogły ?działać? na terenie całego kraju, za zgodą prokuratury przedstawiamy poniżej ich wizerunki.

Policjanci zatrzymali trzy kobiety, które na terenie Wrocławia okradały starsze osoby podając się za pracownice administracji. Wchodziły do mieszkań pod pretekstem sprawdzenia ciśnienia wody. Podejrzane zostały zatrzymane na klatce schodowej jednego z budynków mieszkalnych, chwilę po tym jak okradły 76 – letnią kobietę, zabierając jej ponad 1 tys. złotych. Ponieważ oszustki mogły „działać” na terenie całego kraju, za zgodą prokuratury przedstawiamy poniżej ich wizerunki.

 

Oszuści odwiedzając najczęściej osoby starsze, samotne podszywają się, podając różne powody wizyty, za pracowników różnych instytucji, czy to pracownika społecznego, administracji, gazowni, energetyki czy też funkcjonariuszy publicznych. Gdy pokrzywdzony wpuszcza ich do mieszkania, wykorzystując jego nieuwagę kradną kosztowności, pieniądze lub inne wartościowe mienie.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to potwierdzić czy osoba, która do nas przyszła jest faktycznie pracownikiem instytucji, na którą się powołuje. Należy w takiej sytuacji skontaktować się choćby telefonicznie z właściwą instytucją, w celu potwierdzenia czy wysyłała do nas swojego pracownika. Oczywiście czynność tą wykonujemy przed wpuszczeniem danej osoby do naszego mieszkania. Zazwyczaj też administratorzy budynków zamieszczają sami na tablicach ogłoszeniowych informacje o takich wizytach. Jeśli niema możliwości szybkiego kontaktu z instytucją. Umówmy się na wizytę np. na następny dzień. To da nam czas na sprawdzenie lub przynajmniej poproszenie kogoś z rodziny lub bliskich sąsiadów by podczas kolejnej wizyty towarzyszył nam.

Pamiętajmy, że w kontaktach z osobami obcymi zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania! Przecież tak naprawdę nigdy nie wiemy z kim mamy do czynienia.


Z uwagi na fakt, że pokrzywdzonych w podobnych okolicznościach może być więcej, prokuratura wyraziła zgodę na publikację wizerunku zatrzymanych. Osoby, które rozpoznają zatrzymane kobiety, a z różnych powodów faktu kradzieży, bądź usiłowania nie zgłosiły Policji, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komisariatem Policji Wrocław – Śródmieście (ul. Grunwaldzka 6) – tel. 71/340-38-53, 340-41-20 (w godz. 8.00 – 15.00) lub 71/340-43-58, a także całodobowe numery alarmowe w całym kraju 997 i 112.

Źródło: KWP Wrocław

Powrót na górę strony