Działania "Bezpieczny weekend"
Wzmożonych kontroli na drogach mogą spodziewać się kierowcy w najbliższych dniach. Już od dzisiaj więcej policyjnych patroli pojawi się nie tylko na trasach krajowych, ale także wyjazdowych z miast. Ogólnopolskie działania ?Bezpieczny weekend? potrwają do 14 listopada br.
Wzmożonych kontroli na drogach mogą spodziewać się kierowcy w najbliższych dniach. Już od dzisiaj więcej policyjnych patroli pojawi się nie tylko na trasach krajowych, ale także wyjazdowych z miast. Ogólnopolskie działania „Bezpieczny weekend” potrwają do 14 listopada br.
Policjanci pełniący służbę na drogach oprócz kontroli prędkości, będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci.
Policjanci przestrzegają wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze, tym bardziej, że z dnia na dzień pogarszają się warunki drogowe. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków (natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni itp.).
Jesień jest okresem kiedy na polskich drogach zwiększa się liczba wypadków z udziałem pieszych. W nocy i o zmroku, na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszy „tonie” w mroku. Dostrzegany jest przez kierowcę dopiero w światłach samochodu. Przy dużej prędkości pojazdu kierowca może nie wyhamować na czas. Podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuacje drogową np. odległość od pojazdu. Nie zawsze wiedzą czy kierowca spostrzegł, że mają zamiar przejść przez ulicę i w związku z tym zmniejszy prędkość, czy też wcale nie będzie zwalniał.
Niezwykle ważne jest aby piesi, którzy muszą poruszać się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe, a także aby pamiętali, że mimo iż pieszy dostrzega samochód z dużym wyprzedzeniem, kierowca z takim samym wyprzedzaniem wcale nie widzi pieszego.
Jesienią z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, często padający deszcz albo mżawkę, mokre drogi, w niektórych miejscach zalegające mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. W czasie opadów szyby samochodu szybko się brudzą, co też ma wpływ na widoczność, a kierowcy bardziej męczy się wzrok. Niekorzystna pogoda przyczynia się niekiedy do złego samopoczucia powodując u osób prowadzących pojazdy rozproszenie uwagi. Piesi w czasie złej widoczności „zlewają” im się otoczeniem.
Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu. Pamiętajmy! Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – to już 80 metrów.
Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych, od decyzji, które podejmujemy.
Źródło: KGP