Aktualności

Zwolnij! Zwierzę na drodze!

Z powodu dzikiej zwierzyny w tym roku na drogach Zamojszczyzny doszło już do blisko 30 kolizji drogowych. Zwierzęta potrafią nagle wyskoczyć na jezdnię, która przecina ich utarte ścieżki i trasy. Wiele zwierząt w starciu z samochodem ginie na drogach. Zniszczeniom ulegają pojazdy, ranni zostają ludzie podróżujący samochodami. By uświadomić kierującym jak niebezpieczne w skutkach potrafią być zdarzenia drogowe z udziałem dzikiej zwierzyny zamojscy policjanci wspólnie z członkami Polskiego Związku Łowieckiego prowadzą akcję profilaktyczną - Zwolnij! Zwierzę na drodze! i wspólnie apelują do kierowców o ostrożność na leśnych odcinkach dróg.

Z powodu dzikiej zwierzyny w tym  roku na drogach Zamojszczyzny doszło już do blisko 30  kolizji drogowych. Zwierzęta potrafią nagle wyskoczyć na jezdnię, która przecina ich utarte ścieżki i trasy. Wiele zwierząt w starciu z samochodem ginie na drogach. Zniszczeniom ulegają pojazdy, ranni zostają ludzie podróżujący samochodami.  By uświadomić kierującym jak niebezpieczne w skutkach potrafią być zdarzenia drogowe z udziałem dzikiej zwierzyny zamojscy policjanci wspólnie z członkami Polskiego Związku Łowieckiego prowadzą akcję profilaktyczną - Zwolnij! Zwierzę na drodze! i wspólnie apelują do kierowców o ostrożność na leśnych odcinkach dróg.

Roztocze to szczególny region, pełen dróg wiodących przez lasy lub pola, gdzie żyje dzika zwierzyna. Na drogach wiodących przez powiat zamojski dość często dochodzi do zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt, które giną pod kołami samochodów. Przyczyną ich śmierci jest najczęściej nierozważna jazda kierowców. Aby uświadomić kierowcom jak należy postępować w przypadku kolizji ze zwierzętami oraz uświadomić im skutki takich zdarzeń, już od kilku dni zamojscy policjanci wspólnie z członkami Polskiego Związku Łowieckiego prowadzą akcję profilaktyczną - Zwolnij! Zwierzę na drodze!  W piątek w działania funkcjonariuszy zamojskiej drogówki włączył się sam łowczy okręgowy PZŁ Pan Henryk Studnicki. Mundurowi wspólnie z łowczym rozdają kierowcom ulotki informujące o tym jak należy się zachować by uniknąć kolizji ze zwierzęciem i co należy zrobić gdy już dojdzie do takiego zdarzenia.

 


Pamiętajmy! Najczęściej do kolizji ze zwierzętami dochodzi wieczorem i wczesnym rankiem. Wszystkie miejsca na drogach , gdzie istnieje możliwości napotkania zwierząt oznaczone są ostrzegającym znakiem drogowym A-18b. Policjanci apelują do kierowców, aby na widok takiego znaku zachowali ostrożność oraz zmniejszyli prędkość.


KIEROWCO JEDŹ OSTROŻNIE i PAMIĘTAJ !!!

- Dzikie zwierzęta  najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.
- Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę. Sarna oślepiona przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jest to zjawisko tzw. "zamrożenia". Zwierzę tkwi w nim tak długo, dopóki nie pojawi się inny bodziec. Widzisz zwierzę na drodze - użyj klaksonu.
- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, np. sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie - za nim mogą podążać inne zwierzęta.
- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta. (jk)

Powrót na górę strony