Aktualności

Ukarany za nieodśnieżony dach samochodu

Mandatem karnym zakończyła się dla 44-letniego mieszkańca Krasnobrodu jazda nieodśnieżonym samochodem. Podczas wyprzedzania bryła śniegu spadająca z jego pojazdu uszkodziła auto 45-latka z Łodzi. Zdarzenie miało miejsce w Sitańcu na drodze krajowej nr 17. Zimą jazda samochodem to dla kierowców codzienne zmaganie się z trudnymi warunkami na drodze i parkingu. Śnieg, lód, zaszronione szyby, trudno otwierające się drzwi to problem każdego kierowcy. Pamiętajmy, że nieodśnieżony samochód to nie tylko biała warstwa puchu zalegająca na dachu czy masce samochodu, ale również duże niebezpieczeństwo na drodze.

Mandatem karnym zakończyła się dla 44-letniego mieszkańca Krasnobrodu jazda nieodśnieżonym samochodem. Podczas wyprzedzania bryła śniegu spadająca z jego pojazdu uszkodziła auto 45-latka z Łodzi. Zdarzenie miało miejsce w Sitańcu na drodze krajowej nr 17. Zimą jazda samochodem to dla kierowców codzienne zmaganie się z trudnymi warunkami na drodze i parkingu. Śnieg, lód, zaszronione szyby, trudno otwierające się drzwi to problem każdego kierowcy. Pamiętajmy, że nieodśnieżony samochód to nie tylko biała warstwa puchu zalegająca na dachu czy masce samochodu, ale to również duże niebezpieczeństwo na drodze.
Przekonali się tym wczoraj dwaj kierowcy, podróżujący przez Sitaniec drogą krajową nr 17. Na auto kierującego skodą 45-latka z Łodzi spadła śnieżna bryła z dachu wyprzedzającego go chryslera. Tym pojazdem kierował 44-letni mieszkaniec Krasnobrodu. Spadający z jego auta śnieg, uszkodził czołową szybę w skodzie, nie powodując na szczęście obrażeń u osób podróżujących tym autem. Dla 44-latka jazda nieodśnieżonym autem zakończyła się kilkuset złotowym mandatem.
Zima to dla kierowców codzienne zmaganie się ze śniegiem i lodem, zarówno na drogach jak i parkingu. Pamiętajmy, że nieodśnieżony samochód to duże niebezpieczeństwo na drodze. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
W praktyce oznacza to, że śnieg nie powinien zasłaniać szczególnie przedniej i bocznych szyb. Nie oznacza to jednak, że tylną szybę pozostawiamy pod warstwą śniegu. Dostateczne pole widzenia odnosi się także do tego co widzimy w lusterku wstecznym. Przy odśnieżaniu samochodu nie zapominajmy również o usunięciu białego puchu z przednich i tylnych reflektorów, tablicy rejestracyjnej oraz dachu i maski samochodu. Przy podejmowanych na drodze manewrach spadający śnieg może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.(jk)
Powrót na górę strony