Policjanci wzięli udział w Operacji Szpital 2015
Operacja szpital 2015” – pod taką nazwą odbyły się wczoraj wspólne ćwiczenia służb ratowniczych i porządkowych zorganizowane przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. W akcji udział wzięli między innymi zamojscy policjanci, strażacy, funkcjonariusze straży miejskiej oraz służby medyczne. Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
Scenariusz działań podzielony został na dwa etapy. Pierwszy epizod to pożar, do którego doszło na II piętrze zakładu opiekuńczo-leczniczego mieszczącego się na terenie szpitala przy ul. Peowiaków w Zamościu. Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Wewnątrz panowało duże zadymienie i konieczna stała się natychmiastowa ewakuacja pacjentów i personelu. Do działań zaangażowane zostały służby ratownicze. Strażacy podjęli akcję ratowniczo-gaśniczą. Policjanci zaś zorganizowali bezkolizyjne dojazdy do miejsca zdarzenia oraz zabezpieczyli teren przed dostępem osób postronnych.
Kolejnym epizodem scenariusza ćwiczeń był zamach terrorystyczny. W budynku administracyjnym zamojskiego szpitala niepublicznego zabarykadowała się kobieta posiadająca materiały wybuchowe. Grozi wysadzeniem siebie i całego budynku. Dyrekcja szpitala podejmuje decyzję o ewakuacji personelu. Na miejsce przybywają policyjni negocjatorzy i pirotechnicy. Negocjatorzy podejmują rozmowy z desperatką, które kończą się sukcesem. Kobieta przekazuje policjantom wybuchowe urządzenie. To jednak nie koniec działań. Zdesperowana kobieta w dalszym ciągu chce popełnić samobójstwo skacząc z okna budynku. Tu do działań wkraczają strażacy, którzy pod oknem rozstawiają skokochron. Na szczęście nie będzie on potrzebny. Kobieta oddaje się w ręce mundurowych, którzy transportują ją do policyjnego aresztu. Akcja kończy się przeszukaniem budynku przez policyjnych pirotechników.
Wyglądało poważnie i groźnie, ale na szczęście były to tylko ćwiczenia zorganizowane przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wszystko po to, by sprawdzić i doskonalić współpracę oraz gotowość służb ratowniczych i porządkowych jak również innych instytucji, do działań w sytuacji realnych zagrożeń. Uczestnicy ćwiczeń mają jednak nadzieję, że jak najrzadziej będą musieli wykorzystywać zdobyte umiejętności w praktyce. (jk)