KWP: Dwaj piesi i rowerzystka ofiarami wypadków
Do dwóch śmiertelnych wypadków doszło dzisiejszej nocy na drogach naszego województwa. Pod Lubartowem potrącony został przez kierującego toyotą 40-letni pieszy. Z kolei w pow. zamojskim kierowca renault potrącił leżącego na jezdni 61-latka. W sobotę wieczorem śmierć poniosła 17-letnia rowerzystka, na którą najechał kierujący volkswagenem. Policjanci ustalają okoliczności tych wypadków i apelują o szczególną ostrożność.
Do jednego z tych wypadków doszło dziś dwadzieścia minut po północy w m. Łucka w pow. lubartowskim. Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący toyotą 22-latek na prostym odcinku drogi w miejscu nieoświetlonym w terenie zabudowanym potrącił pieszego, który przechodził na drugą stronę ulicy. W wyniku zderzenia 40-latek poniósł śmierć na miejscu. Kierujący pojazdem był trzeźwy.
Kolejny wypadek miał miejsce około 00:30 w m. Stary Zamość. Tam kierujący renault 27 latek w miejscu nieoświetlonym najechał na leżącego na jezdni mężczyznę. 61 letni pieszy poniósł śmierć w wyniku odniesionych obrażeń. Kierujący samochodem był trzeźwy.
Do tragicznego wypadku doszło także wczorajszej doby. Przed godz. 19.00 w m. Stawce Kolonia w pow. janowskim w terenie niezabudowanym na drodze nieoświetlonej 17-letnia rowerzystka została potrącona przez jadącego w tym samym kierunku kierowcę volkswagena. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do potrącenia doszło w momencie, kiedy rowerzystka wykonywała manewr wyprzedzania jadącej przed nią cyklistki. 17-latka zmarła na skutek odniesionych obrażeń. Wstępne ustalenia wskazują, że rowerzystki nie posiadały oświetlenia rowerów i elementów odblaskowych.
Policjanci ustalają okoliczności tych wypadków i apelują o szczególną ostrożność.
Przypominamy ponadto, że noszenie odblasków może uratować życie. Piesi pozbawieni odblasków są narażeni na duże niebezpieczeństwo. Osoba, która nosi odblaski jest widoczna dla kierowcy już ze 150 m, czyli pięć razy szybciej niż osoba bez odblasku. Ponadto ważne jest aby odblask był prawidłowo noszony, gdyż tylko wtedy będzie spełniał swoją funkcję. Odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Elementy odblaskowe mogą mieć różną formę począwszy od kamizelek a skończywszy na opaskach i smyczach, najlepiej jednak jeśli są trwale umieszczone na odzieży zewnętrznej.
Od 31 sierpnia 2014 roku pieszy, który porusza się po zmierzchu w terenie niezabudowanym ma obowiązek nosić element odblaskowy. Za brak takiego wyposażenia grozi mandat karny w wysokości do 100 zł. Zmiana w przepisach miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym zwłaszcza osób pieszych.