Trzecia odsłona "Lekcji profilaktyki"
Trzecia odsłona "Lekcji profilaktyki" dla uczniów zamojskich gimnazjów za nami. Podczas zajęć, które w tym roku przybrały postać festiwalu filmów profilaktycznych, gimnazjaliści mogli obejrzeć kilka krótkometrażowych produkcji traktujących o problemach dorastającej młodzieży oraz uzależnieniach i ich skutkach. W przedsięwzięcie jak co roku włączyli się zamojscy policjanci, którzy aktywnie wspierają młodych sympatyków programu PaT.
Po raz kolejny zamojscy patowicze zorganizowali lekcję profilaktyki dla uczniów zamojskich gimnazjów. Trzecia edycja tego przedsięwzięcia nosiła nazwę – „Festiwal filmów profilaktycznych” i odbyła się w zamojskiej komendzie. Gości „Lekcji profilaktyki” powitali – Pani Maria Trześniowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 z Zamościa i podinsp. Ryszard Smoluch – zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu.
Podczas wczorajszej lekcji gimnazjaliści mogli obejrzeć kilka filmów traktujących o uzależnieniach i ich skutkach oraz o problemach dorastającej młodzieży. Pierwszą zaprezentowaną produkcją był film „Antidotum”. Fabuła filmu ukazuje zgubne skutki spożywania alkoholu i substancji psychoaktywnych. Drugi z filmów pod tytułem „Stracony czas”, to produkcja traktująca o dramatycznych skutkach wypadków drogowych. W kolejnych odsłonach lekcji, uczniowie mogli obejrzeć krótkie filmy poruszające problematykę przemocy, agresji rówieśniczej i społecznej obojętności.
Zaprezentowane obrazy miały za zadanie zmusić widzów do refleksji i zastanowienia jak również kształtować właściwe postawy, wolne od agresji, przemocy i uzależnień.
Przerwy między kolejnymi projekcjami wypełniała wspólna, zabawa, śpiew i taniec. Zorganizowano również konkurs, w którym można było wygrać cenne nagrody.
Podczas spotkania młodzież wysłuchała także ciekawej prelekcji kuratora zawodowego ds. nieletnich Pana Łukasza Szykuły, który poruszył problematykę eurosieroctwa i handlu ludźmi.
Zamojskie lekcje profilaktyki wpisują się w ogólnopolski program prewencyjny „Profilaktyka a Ty”. Ich realizacja, nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie liderek programu Pat, Pani Joanny Borowiec-Szklarz i Małgorzaty Truszyńskiej-Kutnik z Zespołu Szkół nr 5 w Zamościu. Wsparcia jak co roku udzielają im zamojscy policjanci. PaT to program mody na życie bez uzależnień, profilaktyki rówieśniczej, dobrych wiadomości a nie protestów, zaproszeń a nie wykluczeń, destygmatyzacji młodzieży wykluczonej lub środowiskowo marginalizowanej, bez nagród i działania za coś, nie robienia co się chce, ale odpowiedzialności za siebie i innych. PaT to głos młodzieży w profilaktyce uzależnień. PaT to twórcza profilaktyka a jego społeczność budowana jest na relacji łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.
J.K.