"Twoje światła-Twoje bezpieczeństwo". Sprawdź, gdzie bezpłatnie ustawisz światła w swoim samochodzie
Nieoświetlone drogi, a przy tym nieprawidłowo wyregulowane światła mijania wpływają na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Twoje Światła -Twoje bezpieczeństwo to nazwa kampanii Biura Ruchu Drogowego KGP oraz wszystkich komend wojewódzkich Policji.W dniach 10. i 17.12. odbędą się „ ogólnopolskie dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. Tam każdy kierowca będzie mógł bezpłatnie dokonać regulacji i kontroli świateł. Na terenie powiatu zamojskiego do akcji włączyła się stacja Spółdzielni Transportowo_Handlowej w Szczebrzeszynie przy ul. Lubelskiej 7.
W miesiącach jesienno - zimowych prawidłowe oświetlenie pojazdów, właściwa regulacja świateł w pojazdach nabierają szczególnego znaczenia. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Trzeba pamiętać, że zasięg pola oświetlanego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania jest prawidłowy wówczas, gdy mamy wyregulowaną wysokość świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła. Wszelki niedomagania w tym zakresie mogą przekładać się na niedostateczne oświetlenie drogi albo do olśnienia innych użytkowników.
W grudniu ubiegłego roku w całym kraju zginęło 171 pieszych czyli prawie 7 - krotnie więcej niż w maju ubiegłego roku ( 25 osób). Niewątpliwie części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć gdyby kierowca miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni. W naszym województwie w ciągu 11 miesięcy tego roku doszło do 1166 wypadków w ruchu drogowym, w których zginęło 162 osoby, a 1385 odniosło obrażenia. W 280 wypadkach uczestniczyły osoby piesze, spośród których 34 osoby poniosły śmierć. To dużo, jednak w analogicznym okresie roku ubiegłego zginęło 55 pieszych.
Dostrzegając problem Biuro Ruchu Drogowego KGP oraz komendy wojewódzkie zorganizowały kampanię pod nazwą „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Partnerami akcji są: Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, operator komunikatora Yanosik oraz około 200 stacji kontroli pojazdów w całym kraju. W naszym województwie w do akcji przystąpiło 10 stacji.
W dniach 10.12 i 17.12. odbędą się „ ogólnopolskie dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. Tam każdy kierowca będzie mógł dokonać bezpłatnie kontroli i regulacji świateł.
Przy tej okazji chcemy zwrócić uwagę na zmianę warunków pogodowych. Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie. W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.
Kolejny raz zwracamy uwagę na bezpieczeństwo pieszych i przypominamy o noszeniu elementów odblaskowych. Piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Wykaz stacji uczestniczących w akcji w woj. lubelskim: