Przygotowanie do sezonu turystycznego 2017
W zamojskiej komendzie odbyło się spotkanie przedstawicieli służb i instytucji, które zaangażowane są w dbanie o bezpieczeństwo osób korzystających z wodnych atrakcji turystycznych powiatu zamojskiego.
Za kilka dni rozpocznie się sezon turystyczny. Tak jak w latach ubiegłych zbiorniki wodne w Zamościu, Nieliszu, Krasnobrodzie oraz Zwierzyńcu będą miejscami licznie odwiedzanymi przez turystów. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z tych atrakcji turystycznych czuwają nie tylko mundurowi, ale również przedstawiciele innych instytucji i straży. Stąd też idea spotkania – wspólne działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym na ternach wodnych powiatu zamojskiego.
Spotkanie rozpoczął I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu mł. insp. Andrzej Mioduna. Powitał przybyłych gości oraz przedstawił założenia dzisiejszego spotkania. Wśród zaproszonych gości byli burmistrzowie oraz wójtowie gmin, na których terenie zlokalizowane są zbiorniki wodne wykorzystywane przez turystów. Nie zabrakło również prezesa WOPR, Dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego, przedstawicieli Państwowej Straży Rybackiej, Państwowego Związku Wędkarskiego, WZMiUW O/Zamość oraz OSiR w Zamościu. Obecni byli również kierownicy Posterunków Policji w Nieliszu, Krasnobrodzie i Zwierzyńcu oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Zamościu.
Podczas spotkania dyskutowano na temat przepisów prawnych obowiązujących na akwenach wodnych oraz zakresu działania poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek na tych terenach. Jednak najważniejszym z poruszanych tematów było zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym.
Uczestnicy dzisiejszego spotkania byli zgodni co do tego, że najważniejszym zagadnieniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom zbiorników wodnych, zarówno osobom kąpiącym się, jak i uprawiającym sporty wodne, czy wędkującym. Jest to możliwe dzięki współpracy oraz wzajemnej pomocy.
Podczas spotkania mówiono również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnicy usłyszeli, że dzięki Mapie mamy wpływ na bezpieczeństwo również na terenach wodnych. Korzystając z Mapy mamy możliwość naniesienia kategorii typu „dzikie kąpieliska”, czy „miejsce niebezpieczne na terenach wodnych”. Informujemy tym samym policjantów, w których miejscach jest niebezpiecznie i może dojść do tragicznych w skutkach zdarzeń.
D.K-B.