„Bezpiecznie – chce się żyć”- seminarium dla mieszkańców
Wczoraj po raz kolejny w Zamojskim Domu Kultury odbyło się seminarium poświęcone podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Licznie zgromadzonej publiczności, policjanci zaprezentowali zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego na terenie Lubelszczyzny. W sposób szczególny zaakcentowano problematykę przyczyn oraz skutków wypadków drogowych oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza stosowania odblasków. Na zakończenie uczestnicy seminarium bawili się słuchając występu kabaretu „pod Wyrwigroszem”.
"Bezpiecznie – chce się żyć” to cykliczny program prewencyjny Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ukierunkowany na podnoszenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Tym razem seminarium, które odbyło się w sali widowiskowej zamojskiego domu kultury poświęcono zagadnieniom związanym z wypadkami drogowymi. Omówiono najczęstsze przyczyny tych zdarzeń drogowych oraz ich skutki prawne, ekonomiczne, jak i społeczne. Mówiono o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego, zachęcając do korzystania z odblasków.
Na początek uczestnikom spotkania zaprezentowano krótki film obrazujący dramatyczne w skutkach wypadki drogowe. W filmie przedstawiono zdarzenie drogowe, podczas którego ginie kobieta przechodząca przez oznakowane przejście dla pieszych. Następnie pokazana została praca policjantów, odczucia rodziny tragicznie zmarłej kobiety oraz przeżycia młodego kierowcy, który spowodował wypadek. Zaprezentowany materiał zmuszał uczestników seminarium do zastanowienia i refleksji. Po emisji filmu policjantka Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie omówiła przyczyny wypadków drogowych z udziałem pieszych.
W seminarium uczestniczył również I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu mł. insp. Andrzej Mioduna oraz Naczelnik Ruchu Drogowego zamojskiej Komendy nadkom. Tomasz Halinowski, który przedstawił zgromadzonym stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu zamojskiego. Mówił o liczbie zaistniałych wypadków i kolizji omawiając ich przyczyny i skutki.
Na zakończenie łącząc edukację z przyjemnością uczestnicy seminarium wysłuchali zabawnych skeczy kabaretu „pod Wyrwigroszem”.
D.K-B.