Aktualności

Zbyt duża prędkość oraz zużyte opony przyczyną kolizji

O dużym szczęściu może mówić 20-latek z gm. Radecznica, który wczoraj kierując pojazdem marki Audi na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Z rozbitego samochodu kierującemu pomogli wydostać się strażacy. W szpitalu okazało się, że nie odniósł groźniejszych urazów. Prawdopodobnie przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość oraz stan techniczny pojazdu nieprzystosowany do zimowych warunków.

   Do zdarzenia doszło wczoraj w m. Podborcze w gminie Radecznica. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 20-letni mieszkaniec gminy Radecznica kierując pojazdem marki Audi na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z jezdni i uderzył w drzewo. 20-latek został uwięziony w samochodzie, z którego pomogli mu się wydostać strażacy. Załoga karetki pogotowia przewiozła kierującego do szpitala, na szczęście po badaniach okazało się, że nie doznał groźniejszych obrażeń. Policjanci ustalili, że 20-latek był trzeźwy.

   Prawdopodobnie przyczyną kolizji była nadmierna prędkość z jaką poruszał się kierujący audi niedostosowana do panujących na drodze warunków. Na jezdni zalegało błoto pośniegowe, miejscami było ślisko. Okazało się również, że 20-latek poruszał się pojazdem technicznie nieprzystosowanym do zimowej jazdy. W audi w trzech zimowych oponach bieżnik był zużyty, natomiast czwarta opona była letnia i również z nadmiernie zużytym bieżnikiem.

   Policjanci wyjaśniają szczegółowy przebieg kolizji i apelują o ostrożność na drodze. Rozwaga, styl oraz prędkość jazdy dostosowane do panujących warunków są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa na drodze. Jednak istotne jest również właściwe przygotowanie samochodu do zimy. Pojazd powinien być sprawny technicznie i wyposażony w zimowe ogumienie. Opony to jeden z elementów samochodu, który ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dlatego też należy kontrolować poziom bieżnika i nie dopuścić do przekroczenia limitu jego zużycia. Czynność ta nie stwarza większych problemów, ponieważ na większości opon zamieszczony jest odpowiedni wskaźnik. Pamiętajmy również, że samochód na dwóch rodzajach opon jest nieprzewidywalny, każda oś ma różną przyczepność, co może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Ważny jest również poziom ciśnienia w oponach, kiedy jest nieprawidłowy powoduje zmniejszenie przyczepności i wydłużenie drogi hamowania.
D.K-B.

 
 
 

Powrót na górę strony