Aktualności

Kierowcy na „podwójnym gazie”

Nietrzeźwi kierowcy to potencjalne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Dlatego też policjanci stanowczo reagują na kierujących, którzy po alkoholu siadają za kierownicę. W bieżącym tygodniu w ręce mundurowych z Zamościa wpadło 5 nietrzeźwych kierujących. Najwięcej, bo prawie 3 promile alkoholu miał w organizmie kierowca opla 48-latek z gm. Stary Zamość. Apelujemy o trzeźwość na drodze.

Każdego dnia policjanci z zamojskiej komendy patrolując drogi naszego powiatu zwracają uwagę na stan trzeźwości kierowców. Niestety, pomimo ciągłych apeli o zachowanie trzeźwości za kierownicą w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy nie myśląc o konsekwencjach swojego nieodpowiedzialnego zachowania siadają za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu.

  W poniedziałek w Szczebrzeszynie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem m. Toyota. Za kierownicą samochodu siedział 56-letni mieszkaniec gm. Szczebrzeszyn, którego stan wskazywał na to, że jest nietrzeźwy. Alkomat wykazał, że w jego organizmie było ponad dwa promile alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami. 

   Następnego dnia policjanci ruchu drogowego w czasie patrolowania ulic Zamościa na ul. Szczebrzeskiej zauważyli audi, którego kierujący wykonywał na drodze „dziwne” manewry. Jego styl jazdy wzbudził podejrzenia mundurowych, postanowili wiec zatrzymać kierowcę do kontroli. Badanie stanu trzeźwości w organizmie kierującego audi, 39-latka z gm. Sułów, wykazało ponad promil alkoholu. Kierującemu zatrzymano uprawnienia, a audi przekazano znajomemu 39-latka.

    Kilka godzin później policjanci z Nielisza podczas patrolowania miejscowości gminy Stary Zamość w m. Wierzba do kontroli drogowej zatrzymali kierującego oplem. Od kierowcy, 48-latka z gm. Stary Zamość, wyczuli silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że w organizmie 48-latka było prawie 3 promile alkoholu. Jemu również mundurowi zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami, a samochód zabezpieczyła żona.
Natomiast w środę na ul. Legionów podejrzenie policjantów z zamojskiej drogówki wzbudził styl jazdy kierującego seatem. Po zatrzymaniu do kontroli drogowej i przeprowadzeniu badania trzeźwości okazało się, że 35-latek z Zamościa, który kierował seatem w organizmie miał promil alkoholu.

    Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie oraz złamanie zakazu kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości zatrzymani kierujący zasiądą na ławie oskarżonych. Jazda na „podwójnym gazie” jest przestępstwem, za jego popełnienie sąd może orzec karę pozbawienia wolności do lat 2. Kara zaostrza się do 5 lat pozbawienia wolności, jeśli kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub też będąc w takim stanie doprowadził do zdarzenia drogowego w czasie, którego inne osoby doznały obrażeń. Surowszą odpowiedzialność poniesie również nietrzeźwy, który kieruje samochodem w okresie obowiązywania orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   Ponownie apelujemy o zachowanie trzeźwości za kierownicą. Nieodpowiedzialny pijany kierowca to potencjalne zagrożenie dla każdego uczestnika ruchu drogowego. Policjanci dbając o bezpieczeństwo na drodze prowadzą m.in. kontrole stanu trzeźwości kierowców. Jednak każdy z nas również powinien reagować. Widząc wsiadającą za kierownicę osobę, której stan wydaje się nam podejrzany należy uniemożliwić jej dalszą jazdę i zadzwonić pod numer 112. Ważna jest również reakcja innych kierowców. Jadąc za osobą, która po drodze porusza się „wężykiem” - należy reagować i o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Pijani kierowcy nierzadko przewożą również swoich znajomych, rodziny. Nie należy się na to godzić, należy stanowczo zareagować i powstrzymać nietrzeźwego przed rozpoczęciem, czy też kontynuowaniem jazdy.
    Warto reagować, ponieważ dzięki temu możemy zapobiec tragedii na drodze i uratować czyjeś życie.
D.K-B.

Powrót na górę strony