Kontrole drogowe z instruktażem medycznym
W Dniu Edukacji Narodowej policjanci, pracownicy WORD oraz ratownicy drogowi edukowali kierujących z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach akcji zatrzymani do kontroli drogowej kierowcy na fantomie ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową.
Podnoszenie bezpieczeństwa na drogach jest priorytetowym zadaniem policjantów z zamojskiego ruchu drogowego. Zaangażowani w tego typu działalność są również pracownicy WORD w Zamościu oraz ratownicy z Roztoczańskiej Grupy Ratowników Drogowych. Stąd pomysł na wspólną akcję, której głównym celem było przypomnienie kierowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz edukacja z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej na miejscu wypadku.
Wczoraj w godzinach przedpołudniowych policjanci z zamojskiego ruchu drogowego wspólnie z pracownikami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu oraz ratownikami z Roztoczańskiej Grupy Ratowników Drogowych przeprowadzili akcje informacyjno-edukacyjną w czasie, której zatrzymani do kontroli drogowej kierujący mieli możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjanci szczególną uwagę zwracali na kierujących, którzy popełniali wykroczenia stanowiące główną przyczynę wypadków drogowych. Do kontroli zatrzymywali kierowców, którzy zlekceważyli przepisy mówiące o ograniczeniach prędkości. Zatrzymani do kontroli informowani byli o obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego, mundurowi przypominali im również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby każdy szczęśliwie dotarł do celu podróży. Każda z kontrolowanych osób miała również możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Kontrolowani na fantomie pod czujnym okiem ratowników drogowych ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową. Otrzymali również odblaskowe breloki oraz opaski.
W czasie wczorajszych nietypowych kontroli policjanci badali również trzeźwość kierujących. Dla jednego z kontrolowanych - 28-latka z gminy Miączyn, który siedział za kierownicą mercedesa kontrola zakończyła się postępowaniem karnym. Jak się bowiem okazało 28-latek kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Wykonane przez policjantów badanie wykazało w jego organizmie ponad pół promila alkoholu. W czasie kontroli nie posiadał przy sobie również prawa jazdy do czego zobowiązywały go obowiązujące przepisy.
Osoby kontrolowane bardzo przychylnie odebrały prowadzone działania i chętnie korzystały z możliwości własnoręcznego prowadzenia sztucznego oddychania i masażu serca. Po ćwiczeniach twierdzili, że udzielony instruktaż spowodował, że przełamali lek i w przypadku konieczności ratowania życia osób poszkodowanych będą wiedzieli, w jaki sposób prawidłowo wykonać resuscytację.
Pamiętajmy, że każda osoba, która jest świadkiem zdarzenia drogowego, gdzie uczestnicy potrzebują pomocy ma nie tylko obowiązek powiadomienia służb ratunkowych. Spoczywa na niej również powinność zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz udzielenia pomocy poszkodowanym. Jest to nie tylko moralny obowiązek, ale i prawny nakaz udzielenia pomocy. Zgodnie z polskim prawem odpowiedzialności karnej podlega ten, kto nie podejmie pomocy lub też oddali się z miejsca zdarzenia. Pamiętamy również o tym, że nasze działanie na miejscu wypadku do momentu przyjechania profesjonalnych służb może uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanego.
D.K-B.