Policjanci z Zamościa podsumowali akcję „Znicz”
W czasie trwającej 4 dni akcji „Znicz” na drogach powiatu zamojskiego doszło do 3 wypadków oraz 15 kolizji. Funkcjonariusze, podczas kontroli drogowych, ujawnili 3 nietrzeźwych kierujących oraz 7 kierujących, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h.
Tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się na naszych drogach już 31 października. Przez 4 dni policjanci na terenie całego kraju czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wyruszyli w niekiedy bardzo daleką drogę, by odwiedzić groby swoich bliskich. Swoje działania prowadzili także zamojscy policjanci, którzy w tym czasie obecni byli przede wszystkim w rejonach cmentarzy, ale także na pozostałych drogach, którymi przemieszczali się mieszkańcy naszego powiatu oraz osoby przyjezdne. W rejonie nekropoli funkcjonariusze drogówki wspierani przez policjantów innych wydziałów dokładali wszelkich starań, aby zarówno ruch pojazdów jak i pieszych odbywał się płynnie. Policyjne działania wspierali funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Miejskiej Miasta Zamość. W okolicach zamojskich nekropolii obecni byli także ratownicy z Roztoczańskiej Grupy Ratownictwa Drogowego.
Na głównych ciągach komunikacyjnych powiatu zamojskiego oraz na drogach, gdzie natężenie ruchu było znacznie mniejsze mundurowi służyli podróżnym pomocą i eliminowali kierowców, którzy jadąc w sposób brawurowy zagrażali bezpieczeństwu innych osób lub też zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu.
Policjanci wyeliminowali z ruchu trzech nietrzeźwych kierujących. 1 listopada na zamojskiej ul. Kresowej 63-letni mieszkaniec gm. Zamość kierował fordem mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Tego samego dnia z niewiele mniejsza ilością alkoholu w organizmie – ponad 1,5 promila, po Łabuniach poruszał się pojazdem m. Alfa Romeo 21-letni mieszkaniec tej gminy. Natomiast 3 listopada w Niewirkowie 63-letni mieszkaniec Katowic kierował hondą mając w organizmie blisko promil alkoholu.
Policjanci ujawnili również siedmiu kierowców, którzy w obszarze zabudowanym na liczniku mieli powyżej 100 km/h. 31 października w Białowoli 22-letni mieszkaniec gm. Adamów kierując audi jechał z prędkością 107 km/h. W ten sam dzień w Sułowie 60-latek z gm. Sułów siedząc za kierownicą opla przekroczył dopuszczalną prędkość o 60 km/h. Natomiast w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada w Białowoli 55-latek z Zamościa w terenie zabudowanym „pędził” pojazdem marki Toyota z prędkością 110 km/h. Podobnie jak 27-letni mieszkaniec Zamościa kierujący samochodem m. Hyundai, który na liczniku miał o 54 km/h więcej niż zezwalają na to przepisy. W tej samej miejscowości w dniu 3 listopada również kierująca mercedesem 38-latka z Zamościa lekceważąc dopuszczalną prędkość jazdy poruszała się z prędkością 109 km/h. Tego samego dnia w Pniówku do kontroli drogowej został zatrzymany także 23-letni mieszkaniec gm. Krasnobród. W chwili pomiaru prędkości na liczniku swojego audi miał o 54 km/h więcej niż zezwalają przepisy. Z tego samego powodu w Zamościu na ul. Legionów do kontroli został zatrzymany również 58-latek siedzący za kierownicą mazdy. Mieszkaniec powiatu świdnickiego w terenie zabudowanym poruszał się prędkością 107 km/h. Miłośnikom szybkiej jazdy policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami, kierujący otrzymali również mandaty i punkty karne, niektórzy z nich za zbyt szybką jazdę wytłumaczą się przed sądem.
W czasie tegorocznej akcji „Znicz” na drogach powiatu zamojskiego doszło do 3 wypadków w czasie, których ranne zostały trzy osoby. Doszło również do 15 niegroźnych kolizji. Do dwóch wypadków doszło 31 października i w obu przypadkach dotyczyły one zdarzeń z udziałem osób pieszych. W godzinach wieczornych w Łabuniach kierujący fiatem nie zdążył wyhamować i potrącił 50-letniego pieszego, który nagle wszedł na jezdnię wprost przed pojazd 31-latka. Pieszy z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący fiatem był trzeźwy, natomiast pieszy w organizmie miał ponad 2,5 promila alkoholu. W tym samym dniu również w godzinach wieczornych 46-letnia kierująca pojazdem m. Honda na ul. Jana Pawła II najechała na idącą po przejściu dla pieszych 61-letnią mieszkankę Zamościa, która z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Kolejny wypadek miał miejsce 1 listopada w Guciowie. Tu kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowy przepust. W samochodzie znajdowali się dwaj młodzi mężczyźni w wieku 18 i 20 lat, obaj zostali przewiezieni do szpitala, obaj również byli nietrzeźwi. Który z nich w chwili wypadku prowadził samochód wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie.
Pomimo zakończenia akcji "Znicz 2019", zwiększony ruch w rejonie cmentarzy będzie nam towarzyszył jeszcze przez najbliższe dni. Dlatego do kierujących apelujemy o zachowanie ostrożności w czasie przejazdu w rejonach nekropoli, zaś do pieszych o stosowanie elementów odblaskowych bez względu na to czy poruszają się w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym, na drodze oświetlonej lub tam gdzie nie ma latarni.
D.K-B.